Thu2132019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Podróż do przeszłości - wideo

  • PDF


Na początku lutego w Gimnazjum nr 1 w Orzeszu powiało… nie, nie chłodem, wręcz przeciwnie – gorącymi wspomnieniami, bowiem uczniowie zabrali swoich nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości w podróż w lata 80. i 70.

Polacy, którzy dorastali w okresie PRL-u z rozrzewnieniem oglądali improwizowane kolejki w sklepie, groteskowe dialogi załatwiania posad i urzędów – dosłownie pod stołem, wspominali czasy, kiedy się coś zdobywało, a nie jak teraz wchodziło do sklepu i po prostu kupowało. Śmiali się na widok pralki Frani i reklamy Fiata 126p.

Młodzież znakomicie czuła się w klimatach Abby, Boney M., Modern Talking, Maryli Rodowicz czy Anny Jantar. Gwoździem programu był taniec Travolty – wtedy już wszyscy poczuli Saturday Night Fever. Potrafi się młodzież bawić i niekoniecznie w rytmach hip-hopu.
 
A mnie ubawiły hasła propagandowe, słowne absurdy i… odrosty pietruszki. Nie ma to jak nadać rzeczy nowy termin i wmówić tłumowi, że od teraz taka nazwa obowiązuje. Nowomowa czasów PRL to idealny wprost temat na lekcję polskiego.
 
Jeśli czasy PRL-u szczególnie kogoś z młodych zainteresowały, ale nie od strony historycznej, a codziennego życia szarego obywatela, polecam „Nasz mały PRL” autorstwa Izabeli Meyzy i Witolda Szabłowskiego – małżeństwa, które przeprowadziło eksperyment i w 2011 przeniosło się na pół roku w czasy minionej epoki. Chcieli się przekonać na własnej skórze (dosłownie, patrz rozdział „Łazienka”), czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Jak im się to udało bez wehikułu czasu? Gorąco polecam, choć nie obiecuję, że młodzi zrozumieją, ale starsi na pewno ubawią się do łez.


Komentarze  

 
0 #1 kinga 2013-04-05 23:28
super :lol:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Już od 11 lat Gimnazjum nr 3 w Orzeszu Gardawicach jest organizatorem konkursu ekologicznego dla gi
Kolejny rok kalendarzowy za nami. Ten podatkowy również. Czy chcemy, czy nie – ws
Informacja o budowie kopalni czy jakiegokolwiek zakładu przemysłowego niesie ze sobą zawsze
Orzeska Biedronka otwarta przed świętami wielkanocnymi już doczekała się "swojej&q
Mnóstwo dzieciaków młodszych i starszych w odświętnych strojach i niecodziennych
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca