Thu2132019

Ostatnie zmiany10:00:00 PM GMT

Nowa grupa teatralna w Orzeszu – wideorelacja

  • PDF
  • poprzedni
  • 1 z 6
  • następny


Kto wiedział, że istnieje stowarzyszenie teatralne o nazwie „Dom z Jaśkowic”? Mało kto, prawda? Z pewnością wiedziało o tym kilkanaście osób, które przyszły w grudniową niedzielę na pierwsze przedstawienie kabaretu Mała Granda pt. „Okno”. A gdzie? No, nietrudno się domyślić. Skoro „Dom z Jaśkowic”, to premiera nie mogła odbyć się nigdzie indziej, jak w sali widowiskowej w Jaśkowicach.

Mamy w Orzeszu nową, świetnie zapowiadającą się grupę teatralną, działającą w formie stowarzyszenia, które powstało na przełomie wrześnie i października 2011 roku. „Dom z Jaśkowic” składa się z 15 członków, w tym czterej to zawodowi aktorzy.
O pomysł na tego rodzaju działalność nie trzeba było specjalnie pytać, gdyż założyciele – Barbara Wojnarowska i Piotr Tenczyk – oboje są teatrologami. Chcieliśmy zrobić taką rzecz teatralną w miejscu, skąd są nasze, to znaczy moje korzenie – mówi Piotr, którego znakomita większość rodziny mieszka właśnie w Jaśkowicach. Naszym celem jest stworzenie tutaj, gdzie mieszkamy, miejsca kultury i nauki poprzez teatr.


 

Przed nimi nie lada wyzwanie, bo Orzesze to specyficzne miejsce, bardzo oporne na wszelkie przejawy wyższej kultury i rozrywki. Wielu już próbowało zjednać sobie to miejsce i niestety polegli. Są tacy, którzy pomimo krytyki i zniechęcania, cały czas próbują coś robić i zainteresować swoim działaniem lokalną społeczność, ale odzew jest, powiem delikatnie, średni. I tak było tym razem, kiedy na premierę „Okna” przyszło raptem kilkanaście osób, z tego kilka z rodziny aktorów.

W małych miejscowościach dzieje się znacznie mniej niż w miastach, jeśli chodzi o kulturę, a dokładnie o teatr, i z tym się liczymy. Oboje jesteśmy teatrologami i chcemy rozwijać swoją pasję i zarażać nią innych i uważam, że robienie tego w takim miejscu, jak tutaj, ma większy sens – powiedziała Barbara. Świadomie wybieramy trudniejszą drogę, bo chcemy zajmować się nietypową działalnością, czyli robić teatr w domu. Piotr dodaje – Chcemy strukturę teatralną oprzeć o rodzinę. To jest podstawa. Chcemy, żeby ludzie, którzy będą do nas przyjeżdżać mówili, że przyjeżdżają do domu.

W stowarzyszeniu poza małżeństwem (Barbara Wojnarowska i Piotr Tenczyk) działa Agnieszka Gorzkiewicz, z wykształcenia również teatrolog. Jest współtwórczynią programu wystawionego w minioną sobotę. Niestety widzowie nie mogli zobaczyć Agnieszki na scenie, gdyż zachorowała. Ale nic straconego. Jestem pewna, że już niebawem Piotr, który sam układa treści do spektakli, napisze kolejny, równie świetny tekst, którym pobudzi mało rozruszaną orzeską publiczność do śmiechu, a może do refleksji. Oby!

Czekamy zatem z niecierpliwością na rozwój, może właściwiej rozbudowę, „Domu z Jaśkowic” i życzymy wiele optymizmu, pozytywnej energii jego członkom i wiary w to, że to co robią, znajdzie uznanie w oczach i uszach orzeszan.


Komentarze  

 
0 #5 stefan 2012-01-19 16:25
Do Krzyśka: Ale to nie są pieniądze rzędu kilku set tysięcy-jak chciała pewna grupa.A,że MOK udostępnił salę -to chwała mu.
Cytować
 
 
0 #4 krzysiek1 2012-01-19 15:36
Nie tak do końca bez pieniędzy gminy. Przedstawienie odbyło się na sali administrowanej przez MOK. A za wynajęcie sali grupa nic nie zapłaciła, a to wszystko kosztuje, choćby oświetlenie
Cytować
 
 
0 #3 stefan 2012-01-19 14:06
I można też coś dobrego zrobić nie sięgając po kasę z budżetu miasta-jak do tego przywykły niektóre "twórcze" grupy MOK.
Cytować
 
 
0 #2 Paweł 2011-12-26 16:23
Dajcie znać, jak Dom z Jaśkowic będzie coś wystawiał, bo chętnie przyjdę zobaczyć
Cytować
 
 
0 #1 koffe27 2011-12-20 15:55
fajnie,że piszesz o takich sprawach.Nie miałam pojęcia i nadal mam niewielkie, o tym co się dzieje w Orzeszu:( a tu , wbrew pozorom się dzieje!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Podobne Notki:
Zdrowe Jagódki – grupa z przedszkola nr 6 z Zawiści na początku kwietnia uczestn
Na początku sierpnia oddano do użytku plac sportowo-rekreacyjny przy kompleksie Orlik w Orze
Już tradycyjnie w Gimnazjum nr 2 w Zawadzie zawiązał się jedyny w Orzeszu sztab Wielkiej Or
Stowarzyszenie „Barwy Śląska“ z Rudy Śląskiej i Miejski Dom Kultury z Mikołowa
Zyskuj na wiedzy i zdobądź atrakcyjną nagrodę! ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornonto
podziel się tą notką ze znajomymi!
współpraca